About Me

I am mahone from china online shop Fastcardtech, here i will discuss and help all people who uses android phones, welcome all of you! If you have any problems, you can note here, i prefer Endlish if you can, thanks again!

115 comments

Skip to comment form

 1. Paul Roman

  I have an 18 month old MSTAR S700. Good phone. It worked well until last June 2016 when the screen sensor became unresponsive. I have tried all I knew to fix it. Did not work. I took the phone to AT&T repair shop but they could not fix it.
  I do a soft reboot . It works once than becomes unresponsive again. Manufacturer did not respond to my request for hep. Can you help? Thanks.

 2. Lydia

  Díky velkému THEANGLE ŘEŠENÍ pro řešení svých problémech jeho e-mailovou IS (theangledsolution@gmail.com

  Mé jméno je slečna Lydia, já byl ženatý s manželem po dobu 5 let jsme žili spolu šťastně pro tento let a teprve když cestoval do {UK} pro služební cestu, kde se setkal s tou dívkou a od té doby mě nenávidí a děti a milovat jen ji. takže když můj manžel vrátil z výletu řekl, že nechce, aby mě a mé děti zase vidím tak, že nás vyhnal z domu a on se teď chystá U K vidět, že další ženu. tak jsem a moje děti byly nyní tak frustrovaný a já byl jen zůstat s maminkou a já nebylo možné léčbu dobře, protože moje matka se provdala za jiného muže poté, co můj otec smrti, takže člověk se vdala, aby nebylo jí dobře léčbu, i a moje děti byly tak zmást a jsem hledal způsob, jak dostat svého manžela zpět domů, protože mám rád a opatrovat ho tolik, tak jednoho dne, když jsem procházení na mém počítači jsem viděl svědectví o toto kouzlo kolečka theangle řešení, svědectví sdílel na internetu pomocí dáma a zapůsobit na mě tak moc jsem také myslet na to zkusit. Zpočátku jsem byl vyděšený, ale když myslím, že to, co já a moje děti procházejí, takže jsem ho kontaktoval a řekl mi, abych zůstat v klidu za pouhých 24 hodin, že můj manžel se vrátil ke mně a podle mého nejlepšího překvapení jsem obdržela telefonát od mého manžela na druhý den ptát po děti a já zavolal theangle řešení, a řekl své problémy řeší své dítě. takže to bylo, jak jsem si zpátky svou rodinu po dlouhé namáhání brzdy až zlým dáma, takže s tím vším pomoci {theangle řešení}, chci vás všechny na tomto fóru se připojit, abych řekl obrovské díky theangle roztoku a budu také rada pro některého v těchto či podobných problémů nebo jakýchkoliv problémů by se také obrátit ho jeho e-maily (theangledsolution@gmail.com) on je řešením všechny vaše problémy a nesnáze v životě. opět jeho e-mailové adresy (theangledsolution@gmail.com)

  On je Specializujeme se na tyto hláskovat.

  (1) Pokud chcete, aby vaše ex zpět.

  (2), pokud budete mít vždy špatné sny.

  (3) Chcete-li být podporovány ve vaší kanceláři.

  (4) Pokud chcete ženy / muži běžet po vás.

  (5) Pokud chcete dítě.

  (6) Pokud chcete být bohatý.

  (7) Pokud chcete svázat si manžela / manželku, aby vaše navždy.

  (8) Pokud budete potřebovat finanční pomoc.

  (9) Jak jste byl scammed a chcete obnovit jste ztratili peníze.

  (10) Chcete-li zastavit svůj rozvod.

  (11), pokud chcete rozvést svého manžela.

  (12), pokud chcete, aby vaše přání má být poskytnuta.

  (13) těhotenství kouzlo počít dítě

  (14) zaručí vám vyhrát nepříjemné soudní spory & rozvod bez ohledu na to, jak jakém stádiu

  (15) Zastavte vaše manželství nebo vztah z rozpadá.

  (16), pokud máte nějaké nemoci, jako je (H I V), (rakovina) nebo jakékoliv nemoci.

  (17), pokud budete potřebovat modlitby za vysvobození pro vaše dítě nebo sami.

  ještě jednou ujistil, že ho kontaktovat, pokud máte jakýkoliv problém, který vám pomůže. Jeho e-mailová adresa je (theangledsolution@gmail.com) neprodleně kontaktovat ho …. volat moje číslo na +2348077620669

 3. Sunil Pandya

  Hi I bought Samsung gelexy duos and I am facing so much problem of hanging.

 4. Sunil Pandya

  Hi, I have Samsung Gelexy duse and I am facing so problem like mobile so may time hanged so pls what to do ?

 5. Stanley

  Hello Lady Panda,

  I read your post about rewriting IMEI. I do go to GSAP (Engineering mode)
  Instead of IMEI, the phone asks me Csd number first. What is it? Where can I find it?
  In fact, I lost my EFS folder during rooting.
  How can I fix this “Invalid IMEI” problem”?
  I need help.
  Thanks a lot.

  Stanley
  manonwong@yahoo.com

 6. shosi

  Hi
  I bought 2 devices of galaxy s6
  they work good, but after 2 weeks
  i have a masage that “The IMEI is not legal
  ok, now i undesrstand it is a fake frome aliexpress
  but how can i fix it?
  i catnt talk with the device not get or make calls

  Thanks

 7. nico niko

  mt6572(6589 is fake) platform 1.1.1 storage nand,,ubi file.. i need rom..please help me mobile in softbrick,,,i dont have a backup

 8. Hector

  hola,tengo un celular S900 creo chino o coreano,no lo se con exactamente tiene micro mtk 6572 y muy poca memoria,le quise cargar otra rom y no prendio mas esta con la pantalla en negro,le probe varias rom diferentes y no carga ninguna,que puedo hacer,saludos

 9. Juan

  Hola y gracias de antemano.hace unos días recibí el móvil sophone i6s plus mi sorpresa es que meto la sin de cualquier operador de España y me pide código de desactivación, el cual yo meto el código pim de dichas sin y nada no me deja entrar a los menús del móvil.gracias de nuevo pero estoy desesperado saludos

 10. je

  moje ime je veselje mi bo všeč, da delijo moje pričevanje za vse ljudi na forumu, ker nikoli nisem mislil, da bo imel moj fant nazaj in mu veliko pomeni, da mi je fant Hočem poročiti, da mi je pustil dva meseca na našo poroko za drugo žensko, ko sem ga poklical nikoli pobral moje klice, mi je črta na svojem facebook in je spremenil svoj Facebook status iz zakonskega načrta za enojni, ko sem šel na njegovo delovno mesto je povedal njegov šef je nikoli ne želim, da me vidi Izgubil sem službo, kot posledica tega cos ne morem sam zaslužiti več, moje življenje je bilo narobe in vse, kar ni šla gladko z mojim življenjem, sem poskusil vse, kar sem lahko naredil, da bi ga morali nazaj na vse ni izšlo, dokler nisem spoznal Man, ko bom potoval v Afriko, da izvede nekaj podjetij so bile v razvoju nekaj let back.I mu povedal moj problem in vse, ki sem jih opravil skozi ga dobili nazaj, in kako sem izgubila službo.
  mi je rekel, da me bo pomagalo prav tukaj v Afriki, jaz ne verjamem, da je na prvem mestu, je mladi mož mi je povedal, da je imel duhovni oče, ki mi lahko.
  Po mojem poslu, je predstavil mi je, da človek, mož mi je povedal, zakaj me je moj fant zapustil in mi povedal tudi nekaj skrito secrets.i bil presenečen, ko sem slišal, da je od njega, rekel je, da bo začara za mene in i videli rezultate v naslednjih nekaj dni, potem pa sem potovati nazaj v ZDA, naslednji dan in sem ga poklical, ko sem prišel domov in je rekel, da je zaposlen litje tiste uroke, in ki ga je kupil vse materiale, ki so potrebni za uroke, je rekel bom, da vidim pozitivne rezultate v naslednjih 2 dni, da je četrtek, preden sem se zaveš, Moj fant me je klical točno ob 12:35 uri, v soboto in opravičil za vse, kar je storil, je dejal, nikoli ni vedel, kaj počne, in njegova nenadna vedenje ni bila namerna in je obljubil, da ne bo to again.it je kot sem sanjal, ko sem slišal, da od njega in ko smo končali klica, sem poklical človeka in mu rekel, moj fant poklical in rekel oče i haven ” nisem videl še nič, je rekel, bom tudi dobil svojo službo nazaj v 3 dni časa, in ko je njegova ponedeljek ,, so me poklicali na mojem delovnem mestu, da nadaljujete pisarno naslednji dan, in sem tudi dobili več napredovanje iz moji pisarni Enako week.i ne vem, kako bi se zahvalil gospod, vse kar lahko naredimo je, da naj ljudje vedo, da imamo očeta, kot ste vi, gospod.
  prosim, če koli potrebujejo takšno pomoč bi morala nujno kontaktne to oče, ker je to edini način, da sem mu lahko plačajo in pomoč kolegov forum preveč. to je email, drokojiehealinghome@gmail.com in telefonska številka, 2348106743270

 11. Jad Kimi

  Am Mr Jad Kimi yra teisėtas paskola skolintojas gera reputacija. Esame dinamiška kompanija su, kad mes teikiame finansines paramos lėšas, kas Asmenys reikia finansinės pagalbos, kurie turi bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslo .jad Kimi naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad mes teikiame patikimą pagalbą gaunančiai bus malonu Jums pasiūlyti paskola Prašome susisiekti su mumis elektroniniu paštu: jadkimi@gmail.com

 12. Steven Zheng

  Dear talkingmobi.com,

  As a young man,I also like to view some technological websites for latest information of technology and electronic products frequently.No doubt that talkingmobi.com is a nice one!talkingmobi.com will post some latest technological news,information of electronic products.I like it very much and it is also related to our company’s business.

  Here I am honored on behalf of our company to invite you cooperate with us. Our website,Everbuying.net is a leading global online wholesale retail brand specializing in electronics and contemporary fashion.Our sales are mainly about smartphone and tablet pc also other electronic products like smartwatch.

  Here’s what we would like to propose. When everbuying debuts hottest, coolest products, we can send you information regarding such products and cooperate with you on some paid content. Or we can provide review prototypes and promotional gifts.

  Do you think this would be of interest to you and your readers? We hope to establish a longterm relationship, and so let us know what you think. Please share with us if you already have existing partnership plans, and we would love to work something out.

  We look forward to hearing back from you!

  Yours faithfully

  Steven Zheng

 13. NP Sharma

  Dear Sir, I bought a G900F , MTK 6582 with OS of 4.4.2 Kitkat phone. When I installed my sim and SD cards I could not use the phone as it said that mobile network not available, cannot connect to network try later and the IMEI was invalid. I later did a full factory reset and am still having the same problems. I don’t have an IMEI number and cannot get it from the phone. Please advise what I need to do to make the phone operate normally. Thanks you, NP Sharma

 14. Sam

  Hallo
  Hatte vor ein Zophone i6 zu kaufen, nur habe Angst das Probleme gibt mit dem Zoll!
  Hat einer Erfahrung damit??
  Vielen Dank

 15. Aris

  Zophone i6 and Sophone i6 sar ?
  ( Ποιά είναι η ακτινοβολία του Zophone i6 or Sophone i6 ? )

 16. vp

  Hi Mahone, I spare earlier request: could you please post ROM for Kiphone i5s-ex 6582, I got it from fastcardtech and bricked it flashing rom from thunderbird…
  Your help is very much appreciated!

 17. Aloha

  Could you please post a rom for kiphone i5s EX mtk 6582, i flashed wrong rom that was labeled wrong on another site…

 18. Karina

  své svědectví

  Dobrý den, milí přátelé

  Jmenuji se Karina Vilva. Chci použít tuto zprávu vyjádřit svou vděčnost k ženě jsem nikdy neviděl, ale ona učinila můj život ráj.

  Určitě tam na internetových škodlivých lidi, kteří jsou pokorní lidé, kteří chtějí podvádět, ale velké královny Madu mi ukázal, že stále existují lidé, kteří mohou být důvěryhodné.

  Ve skutečnosti jsem žil 21 let manželství nikdy nezažil radost z mateřství, měl jsem problémy z mé in-zákony, ale můj manžel byl velmi pochopení. Jednoho dne, když jsem procházel na internetu jsem viděl nějaká čísla lidí, kteří dané svědectví o konkrétním ženy o tom, jak ona jim pomohla zachránil své manželství, má své ex zpět, vytvrzené atlasec

 19. bodtje

  hoi ik heb een
  Kiphone Golden i5s EX owns a 4.0-inch QHD IPS screen with 960*540 pixel display, MTK6582 Quad Core 1.3GHz processor, 1GB RAM(System Shows 2GB RAM), and 12GB storage(4GB Rom+8GB Built-in SD Card, System shows 16GB).
  Android 4.2.2 OS + ISO7.0 Theme and supports Touch ID Function.

  Is hier al een root van.

 20. phongcatg

  tôi thật sự không rành về công nghệ cho lắm tôi có cái máy tính bảng trung quốc anoil AX1 tôi lỡ format bị mất ime và đã làm theo bạn nhưng vào phần viết ime thì không thấy writer ime thì làm sao viết được xin vui lòng giúp tôi 0902495922 cám ơn nhiều, nếu tôi có thể liên hệ vui lòng cho tôi số điện thoại, cám ơn

 21. rodrigo

  Hi mahone, i could the link if you have time http://youtu.be/EFvh3QMc4LA?list=UUEsF1iSICORSCc0HSOtAZlw

  earlier and had put my problem here on my blog but I have not seen response. And I hope you can help me, I leave the linlk to see what the phone which is an S5 G900H- MTK6592 HDC Galaxys Octa Core 1.7GHz 2GB Ram HD Finger Scanner 5.1inch IPS Screen Android 4.4.2 Phone.

  smartphone to buy them and they ‘sent me restarts when I’ am using it.

  Send me by post the download link of the rom.

  please my friend.

 22. arieljr

  please a need rom for phone
  HDC Butterfly S5- MTK6589T Quad Core 1.5GHz 2G Ram 5.0inch HD IPS OGS Screen Android 4.2.1 Phone-9146
  thanks

 23. Emanuele

  I found a big problem. My phone is not fully functional in my country (Italy) because it is a verizon phone. I would like to get step by step instructions to run my cell phone for Italy. Thank you

 24. nidlle

  Здравейте имам този телефон http://ru.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-phone-1-5Ghz-2GB-RAM-octa-core-mtk6592-5-0-1280x1920px-dual-SIM-Android/1885188091.html?promotionVersion=1 и никъде не мога да намеря ROM за него. Някой може ли да помогне?

 25. leo

  this morning i received my phone ….in the box … 1 phone ..1 camble usb …1 cherge …1 flip case …1 silicone case …1 sticker …..no second battery no logos front and back

 26. Martin Kenny

  Hi Mahone,
  I purchased the the HDC Galaxy S G900H 1.7 ghz Octa Core 2G RAM phone from Fastcardtech a few months ago and I was wondering is there any updates for this phone.
  Also, I factory reset the phone and now everytime I reboot and power off the phone the Android Jellybean logo appears on the screen, is this normal or do I need to update it again with the KitKat version?
  I would appreciate your help, thanking you in advance….Martin.

 27. Jason

  Hi
  I was wondering if there is an update for the HDC Note 3 Sunny II to make it 4.4 or 4.4.2?
  Could you give me like to the rom if there is one ? Please and thank you. 🙂

 28. riccardo

  ho bisogno di aiuto on il flash_tool

 29. manuel perez

  cual es la contraseña para descomprimir la rom de hdc Galaxy note 3 vitas 3 32

 30. Maurizio

  Hi! I need the upadated rom for my HDC galaxy s5 g900h
  http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=11556

  thanks

 31. Maurizio

  Hi!
  I need the updated rom for my HDC GALAXY S5 G900H

  thanks!

 32. Peter

  alles bestens!

 33. Jamie

  Hi

  Can you send me link and instuction for install firmware and ROM for Thunderbird i5s Golden

  Thanks

 34. mauricio

  yo tengo un HDC Galaxy Note 3 Sunny II MTK6592 Octa Core 1.7 GHz 5.7 2GB Ram Android 4.3
  Nesecito el Rom y la guia del flashing para repararlo porque se daño despues de una actualizacion.

 35. Rashid b Y

  Hello,

  I need ROM for HDC Melody A2800 please.
  http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=10887

  Thank You

 36. gigisl

  è possibile avere una rom per HDC Galaxys Note 3 Sunny II N9000 mtk 6592?
  non ho più la barra superiore a tendina e non so come ripristinarla, oltre ad altri problemi.
  grazie

 37. madevill

  I HAVE 2 HDC Galaxys S5 G900- MTK6582 Quad Core 1.3GHz 2GB Ram
  I want to make firmware update in the mobile telephones

 38. gigisl

  hi,
  I contacted fastcardtech to my cell. this is the message:

  hi,
  I need to solve some problem for my cell phone: HDC Galaxys Note 3 Sunny II N9000 mtk 6592 bought from you on 14/1/2014, driver mtk 6592 for windows 7 64bit.
  if it is possible to have the rom and the instructions to update it.
  please could you tell me where to download and how to install it as many that have the same cell in Italian on the forums do not know how to solve their problems.
  thanks if you can give a help

  this is their response:

  Dear pal,

  Thanks for ur supporting us and for your questions,

  pls go to our tech website http://www.talkingmobi.com/rom-download-2/ and seach rom download.

  get the right rom and flash it.

  Here is the flashing guide.

  http://www.android-mobile-phone-reviews.com/system-upgrade-root/mtk6592-octa-core-cable-flashing-guide

  where can I find the files in the rom and instructions? my current system is Android 4.3.1
  N°. build: hdc galaxy note 3 rapid_20140110
  thanks for the help
  gigisl

 39. g2xmaster

  HDC Galaxys Note 3 N9002- MTK6589T Quad Core 1.5GHz 5.7inch
  http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=10228

  – condition before : Internal Storage: Available 19.34 GB
  only two apps installed : adobe flash + UC Web Browser
  – condition after instaled 1 apps, Internal Storage suddenly Available Only: 4.91 MB !! ???

  Error Message: Storage Space is RUNNING OUT!! ??

  3. please give me a good solution for this problem.

  Try To Download:http://pan.baidu.com/s/1i3qQxH7

  and http://pan.baidu.com/s/1f85JW

  ERROR Message : 此链接分享内容可能因为涉及侵权、色情、反动、低俗等信息,无法访问!

  it seem its no longer in server.

  Please Re-Upload

 40. Rocco

  Ragazzi avrei bisogno del link per il download della rom per il Thunderbird i5s gold ex versione quadcore graziee..

 41. Abi

  Hello,

  I have a question about the fingerprint function. When have set the fingerprint on it works but when I want to change it to slide function it said enter the password?? but I do not have a password.

  Second question is about the LED indicator only the green light works on the HDC Galaxy S5 G900 MTK6582 how I can set the red and blue light on?

 42. Luis

  Hello, I buyed a HDC beloved honey 2, when play store didnt work I flashed the phone with your tutorial and the original rom of the phone. The flashing tool tell me that everythink is ok but the screen of the phone dont show me nothing. The phone work anway… I can see all with the snappea. I flashed more times and nothing… the factory mode didnt show me nothing too. Its only the screen, the rest of the phone is ok.
  Please tell me what I can do, I cant use my phone 🙁

 43. gabiiii

  hello my friend i added you in qq int i need the rom of hdc note 3 rose gold take that are the specs from a backup Hardware : MT6589 (UNIVERSAL5410(exynos5) is Fake!)
  Model : SM-N9006
  Build number : JSS15J.N9006ZCUBMJ3
  Build date UTC : 20140505-093724
  Android v : 4.3
  Baseband v: MOLY.WR8.W1248.MD.WG.MP.V7.P11, 2013/05/28 20:28
  Kernel v : 3.4.5 (bz@ubuntu) (gcc version 4.6.x-google 20120106 (prerelease) (GCC) ) #1 SMP Mon May 5 17:35:00 CST 2014
  Uboot build v : —–
  LCD Driver IC : 1-otm1283a_dsi_boe_lcm_drv

  please give me the rom touchpad and back button dont works well…

  1. Ihor

   Hello.
   I’ve the same device. It’s clone Note 3. Did you fix the problem with: doesn’t work back button?
   uncalibrate touchpad?
   If you fix it, help me, please!!!

   1. Papesatan

    hello , I also have the same device with the same problems .
    you might know which rom to use ?
    helps me

 44. fortunato

  scusate se sono ripetitivo ma nessuno puo’ aiutarmi per il mio hdc galaxy note 3 vitas 3-32 !!!!!!
  Ho provato a mettere Rom ma si blocca all’inizio prima striscia rossa 100% e poi errore 4001. Il problema che non si accende piu’!!!!

 45. nick

  hi i need rom for my phone mtk 6592 salaxy s5 G9000 octacore .. can you give me link ?

 46. fortunato

  Ciao ho acquistato un cellulare wwww.fastcardtech.com/HDC-Galaxy-Note-3-Vitas-6592-3GB.html ho bisogno di questa rom. qualcuno puo’ aiutarmi

  1. adilton

   Amigo se voce resolveu o problema da luz vermelha no seu mtk6592 me informe qul era o problema pos estou na mesma situacao

 47. Giorgos R

  hi i need a rom for my http://www.talkingmobi.com/Star-z2

 48. atanas

  lost IMEI MTK 6582 Galaksy S5 guard core android 4.4.2 help mi thanks

 49. alberto

  hi,
  i need a rom for my “arcapel as1+” thank you

 50. ALBERTO TAPIA

  I have this phone and buy in fastcardteach Goophone i5 N2 V2 .. need one battery you have where buy
  thank for all

  1. mahone0810

   you may need to send it back and tell us the reason, and we will replace the battery for you.
   🙂

 51. Djibril1978

  Hi, I need ROM for IHTC One Plus- MTK6589T Quad Core 1.5GHz 4.7inch HD IPS OGS Screen Android 4.2.1 Phone. From what I see, you have no answer to anyone who asks you about this ROM, why? I expect the answer quickly because I brick my phone. Thank you and keep supporting us…

   1. dandy

    to mahone0810
    i have bought last month from fastcardtech this phone (HDC Galaxys S5 N9092- Dual Sim MTK6592 Octa Core 1.7GHz 5.1inch Screen Android 4.4.2 Phone) after i tryed to make a factory reset i got the phone bricked.
    i need to flash the ROM again ,can you tell me where to get the ROM???

 52. Giorgos R

  hi i need the rom for http://www.talkingmobi.com/Star-z2/?lang=el can you please provide me a link ?

 53. liu

  YHANKS YOU

 54. Smithe745

  Good writeup, I am normal visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time. dbebkaddeedaefef

 55. ViktorKrycek

  I searched the corresponding ROM for my smartphone (http://bit.ly/1mCtAap) and found in http://www.needrom.com (or so I thought) the entry for “Title: HDC Galaxys S5 1:1 Single Sim MTK6582”, but when I trying to update with the method that gave me support@fastcartech.com, something failed (two files were missing, userdata.img and cache.img, I think so grounded) and before the end of the update, that was interrupted and the smartphone not turn on again. Please I ask you to help me solve my problem. Can you share me please a new complete ROM with all files, or original, but complete and functional. Also we need a more detailed guide on how to install it. Again, I ask please.
  viktor.z10n@gmail.com

 56. GEORGES

  I néed the ROM for http://www.fastcardtech.com/Thunderbird-Golden-i5s-EX-toch-id-android-phone.html
  The service support/techsupport gold me to contact you
  So coule you give me it?

 57. mario ramos

  WHY DID YOU REMOVE MY POST?????? ❓

  1. mahone0810

   🙂
   sorry about this, and we have 3000+ comments here, i just removed all…
   sorry agian, what can i help you, i will do it first!

   1. mario ramos

    HDC Galaxys Note 3 N900- MTK6592 Octa Core 1.7GHz 2GB 5.7inch HD IPS Android 4.3 Phone I bought this phone in fastcardtech. I ask if is possible to have the factory rom. I messed up the rom before made a backup. Please save my day

    1. mahone0810

     I will find it in 3 days.

     1. mario ramos

      thankyou very much my friend 😀

     2. mahone0810

      🙂

     3. mario ramos

      still no news about my rom? sorry to ask you again my friend

     4. fortunato

      anche a me serve ho sbagliato ancgh’io. ringrazio chi puo’ aiutare

     5. fortunato

      ANCORA ASPETTO IL VOSTRO AIUTOOOOO!!!

 58. fortunato

  Ciao a tutti ho un telefono hdc note3 vitas ho un problema con il mio cellulare non mi riconosce più da qualche giorno sd, ho provato a pulire SD a cambiarla ma niente, non riesco a fare niente perche’ Nolte App hanno bisogno del Sd. L’ultima prova che voglio tentare e quella di mettere una nuova room ,ma non riesco a trovare la room e non saprei come fare. Gentilmente se qualcuno mi può inviare quello che ho chiesto sopra. Ringrazio anticipatamente

 59. room Ganglong GLV-58a

  Witam miał bym prośbę bo telefon obecnie się włącza ale staje na logo i nic dalej. Próbowałem zrestartować go ale wchodzi tylko w tryb “factory mode” dane dotyczące telefonu to :
  BB chip : mt6572
  MS board.: leatek72_et_jb3
  imei1 : 357959030093828
  imei2 : ==”==
  modem ver: Moly.WR8.W1315.MD.WG.MP.V1.P4,2013/11/05 19:51
  bar code : unknow
  build time: 2013 11 29 16:51:44 CST
  kernel Ver: 3.4.5 (guof@ubuntu-server4) (gcc version 4.6.x-google 20120106 (prerelease)(GCC) ) #1 SMP PREEMPT Sat Nov 9 08:54:01 CST 2013

 60. fernando_killo

  Hola necesito esta rom http://www.fastcardtech.com/hdc-galaxy-s5-lte.html HDC Galaxys S5 lte- Exynos 5410 Octa Core 1.6Ghz 5.1 Inch HD IPS Screen Android 4.3.1 Phone estoy desesperado, no me hace nada el movil, solo arranca y no sigue, gracias espero noticias.

  1. mahone0810


   i do not know spanish…
   but i know you may need a rom to flash..
   we will gey it soon.

 61. Elvis

  Hi, I have a watchphone TW818. It has a MT6253 inside. I have also a few flashtools, they should work on my phon.

  My Problem: the flashtool is connecting and shows the COM Port correctly. But there is no red bar!!! It only shows “0% waiting”.

  The watchphone has only two buttons. Maybe there is a hiden way to get into bootmode??

  Can anybody help me ?????????

  1. mahone0810

   you may need to install the driver.. on our page we have posted it.

 62. Darko

  I have an iHTC One Plus and I need the upgrade to 4.4 please!

 63. Esther

  Hello, I bought the HDC galaxy 3 vitas in mobile ad fastcardtech and has now broken my LCD screen, could give me a website to find out where to buy it? or tell me if you have a price?
  thanks

  1. mahone0810

   You can send it back and fct will fix it for u.
   🙂

  2. fortunato

   Ciao Esther hai un backup del telefono?

 64. ALPS galaxy s4

  你好~請問一下有ALPS GALAXY S4的刷機包嗎?

 65. ioanovidiu

  ayudame mahone con una rom para mi movil 😥 😥 😥 😥 el not 😆 e 3 vitas 3 ram 32 rom mtk6592 😆 😆 😆 😆

  1. ioanovidiu

   hola,por favor ayudame con una rom para mi hdac note 3vitas 3 ram 32rom mtk6592,no puedo utilizar el telefono.se apaga y se enciende cada rato.lo he restaurado de fabrica pero sigue igual.espero q ue me contestes.un saludo

   1. fortunato

    puoi mandarmi se trovi una rom che funzioni, o se hai un backup del telefono.
    ho sbagliato non l’ho fatto prima di iniziare. grazie

 66. Ricky

  help I purchased the following model Thunderbird Golden i5s 6572 I have a problem
  when active wirless applications esemipo music, playstore close
  giving an error of closure innaspettata application.
  what can I do.
  Thank you.

  1. mahone0810

   Thanks for you order from us and for your questions,
   Here is the guide for how to installing new Google play
   Please check
   http://www.talkingmobi.com/add-google-services-phone-fastcardtech/
   If you still has problem please go FCT forum or E-mail techsupport@fastcardtech.com get more information.

 67. ioanovidiu

  Hola a mi no me deja abrir el play store me sale el siguente mensaje: Sin Conexion espero que me puedas ayudar. El telefono es este HDC Galaxys Note 3 Vitas- MTK6592 Octa Core 1.7GHz
  5.7inch HD IPS Screen 3GB RAM OTG Function Android
  4.2.1 Phone

 68. Zeke Baker

  I have a Samsung Galaxy (according to startup screen) S4 SIV i9500 phone, except it’s a clone. I suspect the model has the 6515 CPU (single Core) could you identify a rom for me to use and a method you recommend?

 69. θανος

  εχω το tianhe h9008 mtk6592 (note 3 clone) με android 4.2.2.Υπαρχει νεοτερη rom που μπορω να βαλω!

 70. LANNIER

  There is any ROM for my HDC Galaxy S4 H9500 buy from FastCardTech… Can you help me please ??

 71. mauro garcia

  Hi,
  I have buyed an thunderbird i5s, unknown device.
  I have intalled the drivers, works with mtk6589 and 6577, so i think the drivers are ok.
  Any solution to this problem?
  I have 2 cables, the original apple and the one that comes.

 72. J.A.Ballarín

  I bought the HDC S4 Galaxys EX and not start. please can you give me the ROM of this model? (http://www.fastcardtech.com/goods.php?id=9133)

  Thanks

 73. Paul

  Hi Malone, I need your help/support with my Thunderbird i5c- MTK6572 Dual Core 1.3GHz 4.0inch FWVGA Screen Android 4.2.2 Phone. Facebook and Whatsapp don’t work. I also updating via Play Store doesn’t work. Imcorrect signature???? Can you be of any help on this? Thanks Paul

 74. Gerry

  Hi I require ROM for IHTC One Plus installs android 4.2.1 os, and carries with MTK6589T Quad core 1.5GHz processor, 2GB RAM + 16GB ROM.
  This is my sons phone and I have factory reset it but still no camera
  Thanks

 75. Alex

  Hi, I need a new firmware for Haipai Galaxy S4 Max- MTK6589 Quad Core 1.2GHz
  Please help me

 76. Jinu

  Hi there,
  I am trying to get the rom for my car GPS Android MID. I searched Google but I could not find it . please help me
  Details:
  Model number : SpreadwinPuppis
  Android version : 4.0.4
  Baseband version: 1.4rc3
  kernel version: 3.0.8+ spreadwin version 2.4.10(S101_SS_A)
  Build Number: nuclear_puppis-eng 4.04 IMM76D 20130530 test-keys

  Waiting for your reply
  thanks

 77. Maurogrc

  Hi,
  My Hdc galaxy s4 legend gesture sensors stop working.
  Any ideia why?Tried calibration but nothing helps.
  Maybe try flash with latest rom.
  Could you please give me the link of the latest rom for this phone?
  Many thanks!

 78. Mario rm

  Hello! I’m sorry but I couldn’t find any other way to ask you. Anyway the question is: I have a rooted MTK Samsung S3(I think 6577) and something I did wrong and it’s not anymore in working condition. It don’t turn on. I did bacup on my SD card but I can’t reset it. what can I do? Please help…!

 79. Christos You Dontknowme

  Hi i need a Rom for this Phone its Bricked. Please help me

  http://img.alibaba.com/img/pb/727/249/680/680249727_596.jpg
  http://new-mobile-to-day.blogspot.de/2013/09/ihd-s4-i9500w-mtk6575-10ghz-50inch.html

  1. Christos You Dontknowme

   Its an i9500 W Mtk6575 (fake MTK 6577)

 80. carosegnior

  hay
  i need the rom for
  HDC S4 PRO- Universal5410 Quad Core 1.6GHz 4.7inch QHD IPS Screen Android 4.2.9 Phone.
  my phone dont work properly aferter reset
  big thanks

 81. Stefan Gunnarsson

  Hi
  i need this rom or newer of the same!

  Hardware : MT6589
  Model : GT-I9500
  Build number : JDQ39.I9500XXUAMDE
  Build date UTC : 20130827-150744
  Android v : 4.2.2
  Baseband v: MOLY.WR8.W1248.MD.WG.MP.V14, 2013/05/14 12:39
  Kernel v : 3.4.5 (liuxiuyun@mht-05) (gcc version 4.6.x-google 20120106 (prerelease) (GCC) ) #1 SMP Tue Aug 27 23:05:47 CST 2013

  Pleas help!

 82. Francesco

  Morning
  do you have rom stock for GT N7102 MTK6575?
  You have sold me that phone as iHD Galaxy Note 2 7100- MTK6589 Quad Core 1.2GHz 5.5inch QHD IPS Screen Android 4.1.1 Phone but in realty it is an mtk 6575 insede device

  Thank you so much

  1. Francesco

   Oh, and it is one SIM and one Micro Sim inside

 83. carno mercado

  Hi;

  I bought the thunderbird i5c with mtk-6572 dual core processor with ios7 skin. My problem first is that my contacts and calendar is not sync with my google. Second for the hardware the sim is not detected – the status bar remains at the top still remains as “No Sim”. How to fix these?

 84. bakuman

  aips gti9500 rom

 85. gucci outlet

  This can be the could cause why Gucci is consistently on top in case the bazaar arena compared with added acclaimed artist cast awash in the market. One of the accepted merchandises central a Gucci Outlet aperture abundance is their handbags, accoutrements and briefcase. You can get abundant options of accoutrements of their boutique and you’ll never bankrupt all of your selections if it comes to designs, colors and trends and sorts of handbags that should amuse your aftertaste and personality. Because Gucci accoutrements are absolutely accepted and again in appeal on the market, you will ascertain firms that aftermath apish Gucci Handbags and briefcase.

 86. Vincenzo

  I have the same tablet and problem.
  I would like to use micro USB – OTG but now it doesn’t work.
  I tryed to install the application USB OTG Helper but it doesn’ t work because it needs SU permission.

  1. Vincenzo

   Excuse me but I made a mistake. I haven’t it.

 87. sporter

  I recently just bought a kiphone i5 and when i got it i accidently reset my phone and some how it erased the rom/ firmware from off my phone so now i have none of the android features or functions as i did before . i tried the kiphone i5 rom on here but some reason it doesn’t work it says something about E signature invalid and abort could you please explain to me what i must do or give me another rom that will work for my phone.

 88. Digi

  hello

  i bought this device here
  http://www.fastcardtech.com/HDC-Galaxy-Tab-7.0-GT-N5100

  the Support mean, you can help me to root my tab
  please help me

  1. Vincenzo

   I have the same tablet and problem.
   I would like to use micro USB – OTG but now it doesn’t work.
   I tryed to install the application USB OTG Helper but it doesn’ t work because it needs SU permission.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*